Umowa o pracę - na piśmie, przed podjęciem zatrudnienia
Sejmowa komisja ds. zmian w kodyfikacjach pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt noweli Kodeksu pracy. Propozycja dotyczy obowiązku pisemnego zawarcia umowy o pracę, lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy.
Komisja, która pracowała nad projektem, nie zmieniła tej zasady. Zaproponowano natomiast zmianę terminu wejścia ustawy w życie - ma to być 1 września br.
Obecnie, zgodnie z Kodeksem pracy, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy - czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie PIP tzw. "syndrom pierwszej dniówki" to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.
Po zmianie, pracodawca i każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie albo na piśmie potwierdzone jej warunki, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie.
Projekt zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej - obecnie ma być zapoznany przed rozpoczęciem pracy. Projekt przewiduje też sankcję dla pracodawcy za brak pisemnego potwierdzenia pracownikowi jego umowy o pracę - za naruszenie przepisów wymierzana byłaby grzywna.
Obecnie projekt jest procedowany w Sejmie.
Źródło: Polska Agencja Prasowa